Що таке внутрішній блискавкозахист або ПЗІП

782
Що таке внутрішній блискавкозахист або ПЗІП

Внутрішній блискавкозахист - це блискавкозахист який забезпечує захист електричних приладів в будинку, з себе являє собою щось схоже на модульний автомат, і також вставляється в електричний щиток. Внутрішній блискавкозахист не захищає будинок зовні від ударів блискавки ..

Як ми говорили вище, Внутрішній блискавкозахист захищає від перенапруг в електромережі, перевантаження може бути викликано різними способами:

 • Безпосередній (прямий) вплив. Розряд блискавки потрапляє в лінію електропередач на фазу, що викликає різке збільшення (на кілька порядків) напруги. Наслідки, як правило, гнітючі: вихід з ладу всіх електроприладів, підключених до мережі живлення, фізичне пошкодження електропроводки, можливе виникнення пожеж.
 • Непряме. Розряд блискавки проходить поблизу лінії електропередач, в мережі також виникає перенапруження, але в більшості випадків некритичне. Велику небезпеку становить електромагнітне поле високої частоти, яке згубно для всіх напівпровідникових елементів, що знаходяться в електромережі. Відбувається вихід з ладу приладів, які зовні залишаються справними.

Що таке ПЗІП?

Внутрішній блискавкозахист з використанням пристрою захисту від перенапруги (ПЗІП) в ідеалі повинна функціонувати на пару з системою зовнішнього блискавкозахисту. У разі, коли блискавка все-таки не нейтралізована громовідводом - в справу вступає внутрішня захисна система. Але завжди краще хоча б окремий елемент захисного комплексу, ніж нічого.

Пристрій захисту від перенапруги - ПЗІП

ПЗІП (пристрій захисту від перенапруг), як елемент схеми електропостачання, забезпечує аварійне розмикання фазного або нульового проводу, реагуючи на збільшення напруги в мережі. Бувають як однополюсні, так і багатополюсні.

Пасивний блискавкозахист або ПЗІП

Пристрій і принцип роботи ПЗІП

Робота ПЗІП заснована на використанні напівпровідникових елементів з нелінійним опором, який залежить від напруги, що подається - варисторів. При різкому підвищенні напруги, опір елемента падає.
Елемент включається в схему наступним чином:

 • До фазного проводу або нулю після ввідного автомата підключається ПЗІП, в якому одним з головних елементів є варістор. ПЗІП підключений до заземлення.
 • При штатному значенні напруги варістор володіє величезним (1000 мільйонів Ом і більше) опором. Струм через нього не йде.
 • Аварійне збільшення напруги викликає різке падіння опору варистора і, як наслідок, небезпечний заряд відводиться в землю. Якщо значення струму велике - додатково спрацьовує ввідний автомат.

Види ПЗІП

Існує три класи пристроїв захисту від перенапруги:

 • 1-й клас. ПЗІП цього класу монтуються на вводі електромережі в будівлю в головному розподільному щиті (ГРЩ). Призначений для захисту від прямого впливу блискавки. Блокує перенапруги атмосферного або комутаційного характеру. Обов'язковий для установки в окремо розташованих будівлях з повітряним підведенням електричних мереж. Форма хвилі імпульсу - 10 на 350 мкс.
 • 2-й клас. Даний клас ПЗІП використовується, як наступний елемент зовнішнього блискавкозахисту приватного будинку після ПЗІП 1-го класу. Він нейтралізує залишки перенапруги. Монтується в розподільних щитках, може бути виконаний у вигляді окремого пристрою. Даним ПЗІП оснащені дорогі моделі ДБЖ (джерел безперебійного живлення) та стабілізатори напруги. Фаза хвилі імпульсу - 8 на 20 мкс.
 • 3-й клас. Пристрої захисту від перенапруги цього класу захищають від високочастотних перешкод, викликаних нейтралізацією розряду попередніми ступенями внутрішнього блискавкозахисту. Типовий приклад ПЗІП 3-го класу - побутової мережевий фільтр. Фаза хвилі - 8 на 20 мкс.

Вибір ПЗІП

При виборі ПЗІП необхідно віддавати перевагу перевіреним брендам, так як ринок завалений дешевими пристроями неясного походження. Важливо розуміти, що використання в схемі блискавкозахисту елементів сумнівної якості загрожує важкими (і дорогими!) Наслідками!
Основні параметри вибору ПЗІП:

 1. Робоча і пікова напруга;
 2. Частота струму робочої мережі;
 3. Номінальний і максимальний розрядні струми.

У нас ви можете придбати комплектуючі для блискавкозахисту або замовити монтаж блискавкозахисту.

Залишилися питання?

Ми з вами зв'яжемося протягом 15 хвилин

Ваше ім'я

Ваш номер телефону