Що таке пасивний блискавкозахист?

1595
Що таке пасивний блискавкозахист?

Пасивний блискавкозахист будівель, як житлових, так і промислового призначення - необхідний елемент системи електробезпеки. Він стоїть в одному ряду з обов'язковою наявністю контуру заземлення в електромережі будівлі.

Пасивний блискавкозахист є одним з варіантів виконання зовнішнього блискавкозахисту, і мабуть найбільш використовуваним видом.

Зовнішня пасивний блискавкозахист і громовідвід

Історія громовідводу

Є гарна версія природного походження ідеї громовідводу. У джунглях ліана, що висить уздовж дерева, своїм верхнім кінцем приймає удар блискавки, проводить через себе до землі і згорає сама. Але дерево залишається цілим.

Мореплавці ще до дослідів Франкліна і Ломоносова простягали канат від верхівок щогл до поверхні моря, який виконував роль громовідводу. Теж саме робили будівельники, які поміщали товсті канати поруч з піками будівель. Канат намокав в дощ і ставав провідником, який міг працювати в якості елемента пасивного блискавкозахисту - блискавкоприймача і токовідводу в одному виконанні.

Ломоносов і Рихман, проводячи досвіду з різними конструкціями громовідводу на території Російської імперії, накликали на себе осуд церковної влади і засудження мас. Робота зі "смиренністю" небесного електрики в ті часи була рівнозначна блюзнірства, тим більше вчений Георг Ріхман загинув саме при роботі з громовідводом.

Проте, праці вчених-першовідкривачів заклали основи пасивної блискавкозахисту.

З чого складається пасивний блискавкозахист?

Класичний пасивний громовідвід складається з трьох основних елементів:

 1. Блискавкоприймач;
 2. Струмовідвід (опуск);
 3. Контур заземлення для блискавкозахисту.

Вибір компонентів системи пасивного блискавкозахисту - справа складна, потребує заплутаних і завжди індивідуальних розрахунків. Будь будинку повністю типовими (особливо приватної забудови) , все було б набагато простіше. Але кожен господар хоче, щоб його будинок виділявся, щоб був унікальним, а тому система блискавкозахисту безпосередньо пов'язана з конструктивними особливостями будови (покрівлі) і його розташуванням на місцевості.

Блискавкоприймач або громовідвід

У зовнішній пасивної блискавкозахисту громовідвід грає важливу роль, він прінмаем на себе удар блискавки і передає її струмовідводу.

Види блискавкоприймачів

В якості блискавкоприймача можуть використовуватися різні конструктивні елементи будівлі або спеціальні пристрої:

 • Окремостоячі блискавкоприймачі;
 • Стрижневий громовідвід;
 • Блискавкоприймальна сітка;
 • Тросовий блискавкоприймач;
 • Металеві елементи будівель і споруд;
 • Комбінація всіх вішеперечісленних пристроїв.

Окремостоячий блискавкоприймач

Пасивний окремостоячий блискавкоприймач

Стрижневий громовідвід

Металевий стрижень встановлений в найвищих точках покрівлі. Такий молниеприемник в більшості випадків виконаний з нержавіючої сталі або алюмінію. У деяких випадках доцільно установка легкої телескопічної щогли.

Стержневой громоотвод

Блискавкоприймальна сітка

Ще один з найпоширеніших видів пасивної блискавкозахисту.

Блискавкоприймальна сітка

Тросовий блискавкоприймач

Трос натягується над кожним зламом даху або над захищається об'єктом. Пасивна блискавкозахист з таким молніепріемніком дуже затратна при установці. Матеріали троса - алюміній, мідь, оцинкована сталь, нержавіюча сталь.

Комбінація з різних типів блискавкоприймач найпоширеніша.

Комбінація блискавкоприймачів

Характеристики пасивного блискавкоприймача

У громовідводу є кілька важливих характеристик:

 • Матеріал блискавкоприймача;
 • Перетин блискавкоприймача.

Від матеріалу залежить термін служби зовнішнього блискавкозахисту і естетичний вигляд, а перетин громовідводу вибирається згідно нормативних актів, в залежності від матеріалу.

Струмовідвід або опуск

Струмовідвід це провідник, який виконує фунцию відведення струму від громовідводу до заземлення. Зазвичай для струмовідводу використовує катанку (дріт) або металеві контруктівние елекменти будівель і споруд. Перетин дроту залежить від матеріалу:

 • Катанка оцинкована - 8 мм;
 • Алюміній дріт - 8 мм;
 • Дріт нержавіючий - 8 мм;
 • Катанка обміднений - 8 мм;
 • Катанка мідна - 6 мм.

Конструктивні елементи будівель і споруд використовуються якщо це не впливає на пожежну безпеку, безпеку людей і ін.

Контур заземлення блискавкозахисту

Заземлення зовнішнього блискавкозахисту виконує функцію розсіювання електричного заряду переданого токоотводом від громовідводу (-ів).

Як ми писали в статті про види зовнішнього блискавкозахисту - в зв'язку з тим, що блискавка має високу напругу в десятки мільйонів вольт і в місцях заземлення може виникати "крокова напруга", тому в якості заземлення для зовнішньої системи блискавкозахисту зазвичай використовують наступні схеми заземлення:

 • Стрічкове заземлення;
 • Стрічкове заземлення з вертикальними заземлювачами;
 • За схемою трикутник;
 • В лінію.

Приклад контура заземлення

Контур заземлення блискавкозахисту

Це допомагає зменшити крокову напругу, але все одно, під час грози рекомендується не перебувати біля струмоведучих частин блискавкозахисту і контурів заземлення.

Слід не забувати, що при монтажі заземлення важливо отримати мінімальний опір заземлювача і уникнути перехідного опору в місцях з'єднання.

Наша компанія рекомендує звернутися за консультацією в нашу розрахункову групу!

Залишилися питання?

Ми з вами зв'яжемося протягом 15 хвилин

Ім'я

Телефон