Viber Telegram Whatsapp

Що таке занулення, замінює воно заземлення?

Що таке занулення, замінює воно заземлення?

Занулення досить часто використовується в якості "альтернативи" заземлення, в цій статті ми розглянемо чи реально воно замінює заземлення. І хоч згідно з ПУЕ це методика може застосовуватися виключно в промислових цілях, іноді «зануляют» і побутові електроприлади.

Отже, занулення - це навмисне з'єднання заземлюючого провідника з "нулем" від мережі. Для цього потрібно з'єднати нульову шину з шиною заземлення (буває що шини немає, з'єднують просто нульовий провідник і заземлення). Але це не безпечно! Читайте нижче чому.

Заземлення і занулення

Занулення як альтернатива заземлення

З заземленням все більш-менш ясно. Для того щоб заземлити електроприлад, його потрібно з'єднати металозв'язком з заземлюючим контуром, розташованим в товщі грунту. При витоку струму він піде по заземлювальному дроту, спровокувавши захисне відключення. Крім того, заземлення захищає людину від електротравм при випадково дотику до приладу: ток все одно піде по провіднику з найменшим опором, так що нам дістанеться хіба що легке пощипування шкіри.

У заземлення є одна особливість: конструкція, що включає металозв'язок і заземлюючий контур, досить громіздкий. Тому в ряді випадків повноцінне заземлення виявляється пов'язане з серйозними витратами, так що замість нього виконують занулення.

На відміну від заземлення, занулення - це з'єднання корпусу електроприладу з нулем, тобто нейтральним проводом мережі. В результаті занулюючий провідник формує замкнутий контур. Якщо корпус приладу виявиться під напругою, то виникне коротке замикання, і автомати на щитку відключать електроенергію.

Здавалося б, це рішення простіше, а по функціональності і надійності занулення не поступатиметься заземлення. На жаль, ця простота є потенційним джерелом проблем ...

Ризики, що виникають при зануленні

Використання занулення в якості альтернативи заземлення - досить ризикований крок. Причини досить очевидні:

  1. При короткому замиканні в зануляючому контурі струм повинен обов'язково досягати величини, необхідної для спрацьовування автомата. На допорогових величинах є серйозний ризик отримання електротравм.
  2. Якщо автоматичне відключення не спрацює, всі прилади, підключені до захисної схемою, потраплять під напругу. А це, в свою чергу, майже гарантовано призведе до їх виходу з ладу і підвищить ризик удару струмом при дотику до будь-якого металевого корпусу.
  3. Занулення працює, поки «нуль» зберігає контакт. Якщо дірт відгорить, або при монтажі (всяке буває!) електрики переплутають нуль і фазу - металевий корпус електроприладу виявиться під напругою.

Ось чому при уявній простоті у занулення набагато більше недоліків, ніж у ефективного заземлення. Щоб уникнути описаного вище розвитку подій (яке в кращому випадку закінчується збитками), варто довіряти роботи по заземленню електроприладів кваліфікованим фахівцям, здатним проаналізувати всі фактори і підібрати оптимальне рішення для наявних умов.

746

Читайте також

Що таке заземлення?

Що таке заземлення?

Визначення терміна "заземлення" - навмисне електричне з'єднання будь-якої точки мережі...

Що таке блискавкозахист та громовідвід?

Що таке блискавкозахист та громовідвід?

Блискавкозахист будівель і споруд, види блискавкозахисту З давніх-давен грім і блискавка викликал...

Як вибрати заземлення?

Як вибрати заземлення?

Як всім відомо, технології не стоять на місці, а досить бурхливо розвиваються. Не стоять на місці і ...