Що таке заземлення?

Визначення терміна "заземлення" - навмисне електричне з'єднання будь-якої точки мережі, електроустановки чи обладнання з заземлювальним пристроєм. Заземлюючий пристрій може бути виконан з різних матеріалів, але згідно правил ПУЕ.
Що таке заземлення простими словами - це метал, закопаний в землю, який з'єднується з копрпусами електрообладнання дротом або будь-яким іншим провідником (смуга), для того щоб у разі поломки обладнання, на корпусі не було напруження (воно піде в землю).
Під терміном "заземлення" так само часто розуміють контур заземлення.
Навіщо потрібно заземлення на конкретному побутовому прикладі
Перша, і основна функція заземлення - захист людини при загрозі ураження електричним струмом. Давайте уявимо собі такий сценарій:
- Ми встановили досить потужний електроприлад - пральну машину, водонагрівач і т.д. Прилад підключили до розетки без заземлення, тобто без додаткового захисту.
- В ході експлуатації електрична частина приладу (наприклад, ТЕН) вийшла з ладу, при цьому фаза замкнулася на металевий корпус пристрою.
- Тепер і сам електроприлад, і всі металеві об'єкти, з якими він контактує (наприклад: труби) будуть під напругою. Для отримання електротравми нам досить доторкнутися вологою рукою до будь-якої поверхні яка виявилася під напругою. А якщо ми при цьому ще і будемо стояти на вологій підлозі ванної ....
Щоб уникнути такого розвитку подій, прилади обов'язково заземлюють - тобто з'єднують провідником або безпосередньо з заземлювачем, або із загальним заземлюючим контуром будівлі (який, в свою чергу теж з'єднується з землею). В такому випадку струм по заземлювальному дротуу буде йти у землю, це зареєструють прилади на електрощиті (УЗО або автомат), і ділянку ланцюга автоматично буде знеструмлено. Але навіть якщо автоматичного відключення не відбудеться (при малому витоку струму), максимум, що ми відчуємо - це легке пощипування (при поганому заземленні) або не помітимо змін: ток піде по провіднику з найменшим опором в землю, оминаючи наше тіло.
Види заземлення
Заземлювальні пристрої повинні забезпечити відведення напруги (правильніше струму) в землю. Це їх основне призначення, але не тільки. Отже, заземлення буває:
- Захисне;
- Для захисту від блискавок;
- Робоче;
- Для захисту від перешкод;
- Переносний.
Заземлення має кілька важливих властивостей:
- Термін служби;
- Опір заземлення.
Термін слуби
Термін служби залежить від використаних матеріалів:
- Сталь - 5-7 років;
- Оцинкована сталь - 15-20 років;
- Обміднений сталь - 35-40 років;
- Нержавіюча сталь - більше 50 років.
Опір заземлення
Загалом, чим менше опір заземлення - тим краще, але і до 0 Ом теж не варто прагнути .. міряють опір заземлення спеціальним приладом. Для різних видів заземлення потрібен різний опір заземлення:
- Захисне - до 4 Ом;
- Для захисту від блискавок - до 10 Ом;
- Робоче - до 4 Ом;
- Для захисту від перешкод - залежить від обладнання, зазвичай до 2 Ом, іноді до 0,5 Ом;
- Переносний - не лімітується.
З чого складається заземлення
Заземлення часто називають контуром заземлення, по суті це одне і теж саме. Заземлення складається з:
- Заземлюючий пристрій (заземлювач);
- Провідник;
- Обладнання що заземлюється.
Ці три компоненти з'єднуються за різними "Систем заземлення".