Що таке заземлення?

2264
Що таке заземлення?

Визначення терміна "заземлення" - навмисне електричне з'єднання будь-якої точки мережі, електроустановки чи обладнання з заземлювальним пристроєм. Заземлюючий пристрій може бути виконан з різних матеріалів, але згідно правил ПУЕ.

Що таке заземлення простими словами - це метал, закопаний в землю, який з'єднується з копрпусами електрообладнання дротом або будь-яким іншим провідником (смуга), для того щоб у разі поломки обладнання, на корпусі не було напруження (воно піде в землю).

Під терміном "заземлення" так само часто розуміють контур заземлення.

Навіщо потрібно заземлення на конкретному побутовому прикладі

Перша, і основна функція заземлення - захист людини при загрозі ураження електричним струмом. Давайте уявимо собі такий сценарій:

 1. Ми встановили досить потужний електроприлад - пральну машину, водонагрівач і т.д. Прилад підключили до розетки без заземлення, тобто без додаткового захисту.
 2. В ході експлуатації електрична частина приладу (наприклад, ТЕН) вийшла з ладу, при цьому фаза замкнулася на металевий корпус пристрою.
 3. Тепер і сам електроприлад, і всі металеві об'єкти, з якими він контактує (наприклад: труби) будуть під напругою. Для отримання електротравми нам досить доторкнутися вологою рукою до будь-якої поверхні яка виявилася під напругою. А якщо ми при цьому ще і будемо стояти на вологій підлозі ванної ....

Щоб уникнути такого розвитку подій, прилади обов'язково заземлюють - тобто з'єднують провідником або безпосередньо з заземлювачем, або із загальним заземлюючим контуром будівлі (який, в свою чергу теж з'єднується з землею). В такому випадку струм по заземлювальному дротуу буде йти у землю, це зареєструють прилади на електрощиті (УЗО або автомат), і ділянку ланцюга автоматично буде знеструмлено. Але навіть якщо автоматичного відключення не відбудеться (при малому витоку струму), максимум, що ми відчуємо - це легке пощипування (при поганому заземленні) або не помітимо змін: ток піде по провіднику з найменшим опором в землю, оминаючи наше тіло.

Види заземлення

Заземлювальні пристрої повинні забезпечити відведення напруги (правильніше струму) в землю. Це їх основне призначення, але не тільки. Отже, заземлення буває:

 1. Захисне;
 2. Для захисту від блискавок;
 3. Робоче;
 4. Для захисту від перешкод;
 5. Переносний.

Заземлення має кілька важливих властивостей:

 • Термін служби;
 • Опір заземлення.

Термін слуби

Термін служби залежить від використаних матеріалів:

 1. Сталь - 5-7 років;
 2. Оцинкована сталь - 15-20 років;
 3. Обміднений сталь - 35-40 років;
 4. Нержавіюча сталь - більше 50 років.

Опір заземлення

Загалом, чим менше опір заземлення - тим краще, але і до 0 Ом теж не варто прагнути .. міряють опір заземлення спеціальним приладом. Для різних видів заземлення потрібен різний опір заземлення:

 • Захисне - до 4 Ом;
 • Для захисту від блискавок - до 10 Ом;
 • Робоче - до 4 Ом;
 • Для захисту від перешкод - залежить від обладнання, зазвичай до 2 Ом, іноді до 0,5 Ом;
 • Переносний - не лімітується.

З чого складається заземлення

Заземлення часто називають контуром заземлення, по суті це одне і теж саме. Заземлення складається з:

 1. Заземлюючий пристрій (заземлювач);
 2. Провідник;
 3. Обладнання що заземлюється.

Ці три компоненти з'єднуються за різними "Систем заземлення".

Читайте також

Залишилися питання?

Ми з вами зв'яжемося протягом 15 хвилин

Ім'я

Телефон